Kleiki owsiane i mleczne

Kleiki – nowość na rynku

Kleik – zdrowe danie nie tyko dla dzieci

Kleik – zdrowe danie nie tyko dla dzieci

Kleik ryżowy jest zaliczany do najbardziej popularnych dań serwowanych dzieciom. Idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy dziecko boryka się z zatruciem pokarmowym lub biegunką. Jakie właściwości posiada ta prosta potrawa? Kiedy najlepiej podawać ją maluchowi?

Skuteczna pomoc w problemach trawiennych

Kleik ryżowy to nic innego jak rozgotowany ryż. Żeby powstała z tego potrawa potrzebna jest woda i biały ryż – nic więcej. Dobrze przygotowane ziarno powinno być rozklejone i bardzo miękkie. Aby osiągnąć taki efekt, ryż musi się długo gotować. Fachowcy w dziedzinie karmienia niemowląt i dzieci są zdania, że powinno się często karmić tym nasze pociechy, ponieważ przynosi to duże korzyści zdrowotne. Ugotowany na wodzie kleik może być bardzo pomocny w sytuacji, gdy u dziecka pojawiają się problemy z trawieniem. Z pewnością będzie miało to miejsce podczas zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej. Rozgotowany ryż pomaga nie tylko dzieciom. Jeśli osoba dorosła ma problemy trawienne, to również może skorzystać z dobroczynnego działania kleiku. Łagodzi on bowiem podrażniony wymiotami lub infekcją przewód pokarmowy oraz dodaje sił.

Lekkostrawne energetyczne danie

Według znawców tradycyjnej chińskiej medycyny kleik ryżowy, to coś więcej niż pomoc w problemach trawiennych. Potrawa ta dostarcza bowiem organizmowi duże ilości cennej energii, a przy tym jest lekkostrawna. Chińczycy zazwyczaj jedzą dobrze rozgotowany ryż podczas śniadania. Dzięki temu dostarczają sobie energii. Poza tym w ten sposób wzmacnia się cały organizm. Biorąc to pod uwagę, trzeba stwierdzić, że potrawa ta będzie się też świetnie nadawać dla osób, które dochodzą do siebie po ciężkiej chorobie.

Świetne danie dla alergików

Wiele osób zauważa, że kleik ryżowy nie należy do smacznych potraw. Jego obojętny smak może powodować kręcenie nosem nie tylko w przypadku dziecka. Należy jednak pamiętać, że potrawę tę można wzbogacić owocami, mięsem, przyprawami oraz gotowanymi warzywami. Z tego powodu, że ryż nie zawiera glutenu, jest polecany osobom, które cierpią na celiakię lub różnego rodzaju alergie.